Celty, Tipy

Ako si vybrať správnu celtu? Tvary cielt, rozmery, porovnanie..

Lámete si hlavu nad tým, ako si vybrať vhodnú celtu? Nevadí!
Pripravili sme si pre vás jednoduché porovnanie s popisom rôznych tipov celt.

Porovnajte si popis, rozmery, použitie a vyberte si tú, ktorá vám sadne najviac!  🙂

Rôzne tvary

V praxi sa stretávame s celtami týchto dvoch tvarov: obdĺžnik a štvorec. Každý z nich má svoje výhody ako aj nevýhody a je vhodný na iné použitie.

Obdĺžnik

Jeho veľkou výhodou je väčšia dĺžka. Keď použijete celtu tohto tvaru, tak s ňou ľahko zakryjete aj väčšie hamaky alebo vyšších nocľažníkov.

Tento typ sa používa v konfigurácii obráteného V. Avšak kratšie boky nám potom poskytujú menšiu ochranu pred vetrom.

Túto nevýhodu v zlom počasí vykompenzujeme tak, že nosnú šnúru napneme nižšie, aby celta dočiahla až po zem. Naopak, obdĺžnik exceluje pri stavbe prístrešku v tvare Lean to, kedy jeho kratšia strana musí byť aspoň o 20 cm dlhšia ako je výška spiacej postavy.

Pokiaľ chceme obdĺžnik použiť na prístrešok napríklad v tvare diamantu, bočné chlopne budú oproti sebe o niečo posunuté. Na jednej strane je to vítané, keďže sa dá do „postele“ dostať komfortne z oboch strán, no súčasne netreba zabúdať, že celta nám z jedného boku chráni len hornú časť tela a z opačného dolnú. To sa prejaví najmä vo veternom počasí.

Odporúčané použitie: obrátené V, Lean to

Štvorec

Tento tvar je veľmi zábavný a určite s ním postavíte viacero zaujímavých prístreškov. Počnúc kopulovitým stanom, tee pee, lean to, tunel až po asymetrický tvar alebo klasické obrátené V.

Ak je silný vietor alebo silno prší môžu dlhšie bočné steny zvierať ostrejší uhol a tak vás lepšie ochránia. Dávajte pozor ak máte dlhšiu hamaku, aby jej konce spod celty nevytŕčali!

Štvorec sa hodí pre prístrešky v tvare diamantu, kedy na dĺžku zakryje aj dlhé hamaky alebo vysokých spáčov. Bočné chlopne sú symetricky v strede, kde človeka chránia pred vetrom.

Odporúčané použitie: diamant, obrátené V, asymetrický, tee pee…

Rozmery

Celta by mala mať aspoň jeden rozmer o niečo väčší, ako je výška nocľažníka. A treba rátať aj so spacákom a karimatkou (prípadne aj hamakou), ktoré sú o niečo dlhšie.

Celta v prvom rade chráni pred dažďom a vetrom. Najčastejšie sa v prírode používa spôsob šikmej strechy, ktorý poskytuje veľmi dobrú ochranu aj pred prudkou búrkou.

Čím ostrejší uhol strecha zviera, o to menej miesta v prístrešku (prípadne musíme mať celtu, ktorá umožní vytvoriť dlhšie steny).

Pre jedného nocľažníka sa pre tvar obráteného V odporúčajú rozmery minimálne 2,5 x 1,3 m.

Organizácia prístrešku

Správny poskytuje priestor pre oddych a zároveň pre spanie. Mal by teda byť tak veľký, aby ste v ňom mohli bezpečne uskladniť batoh, topánky a v prípade dlhotrvajúceho dažďa si aj niečo uvarili (na maličkom ohni, prípadne na variči).

Ak sa o spoločnú strechu delíte s viacerými nocľažníkmi a spíte na zemi, je rozumné obetovať súkromie, naukladať karimatky tesne vedľa seba a vytvoriť tak niečo ako letisko. Batohy naukladáme ku krajom, aby sme minimalizovali prievan.

Ak táboríme v chladných mesiacoch, je spoločná strecha veľkou výhodou, keďže si môžeme v prístrešku viac nadýchať a tak ho ohriať.

Ukážky prichytenia celty:

Porovnanie cielt z ponuky MARO outdoors:

DD Tarp S – obdĺžnik 2,8 x 1,5 m

Ideálna celta pre sólo výlety so spaním na zemi. Malé rozmery v zbalenom stave a nízka hmotnosť. Odporúčame používať v tvare obráteného V s vodiacim lanom napnutým dostatočne nízko.

Váha: 450g
Farebné varianty: zelená, hnedá

DD Tarp M – obdĺžnik 3,5 x 2,4 m

Pre všetkých, ktorí majú dlhšiu hamaku, prípadne im v konfigurácii obráteného V príde DD Tarp krátka. Okrem iného sú jej rozmery veľmi vhodné pre stavbu Lean to pre jednu osobu.

Váha: 740g
Farebné varianty: zelená, hnedá

DD Tarp – štvorec 3 x 3 m

Dostatočné rozmery pre tvorbu prakticky ľubovoľného prístrešku. V tvare obráteného V sa pod ňu núdzovo zmestia dvaja hamakári, no ak majú dlhšie hamaky, môže im na ich konce zatekať. Tomu sa dá predísť diamantovým tvarom.

Váha: 790g
Farebné varianty: zelená, hnedá, čierna, bordová, maskáčová

DD Tarp XL – obdĺžnik 4,5 x 3 m

Maximálna ochrana pre jedného nocľažníka  v každých podmienkach, vykúpená o niečo väčšou váhou. Veľmi vhodná aj pre dve osoby.

Váha: 1020g
Farebné varianty: zelená, hnedá, maskáčová

DD Tarp 4×4 – štvorec 4 x 4 m

Skupinový prístrešok, spoločenská miestnosť, pre rodinu s deťmi… Vďaka veľkým rozmerom je vhodná pre 2 a viac nocľažníkov.

Váha: 1290g
Farebné varianty: zelená, hnedá, maskáčová

 

 

DD Superlight Tarp 3×2,9 – skoro štvorec 🙂

Skupinový prístrešok, spoločenská miestnosť, pre rodinu s deťmi… Vďaka veľkým rozmerom je vhodná pre 2 a viac nocľažníkov.

Váha: 460g
Farebné varianty: zelená, hnedá, žltá