Tipy

10 tipov pre turistiku, chodenie po horách a kempovanie s hamakou

Hamaky z parašutistickej tkaniny sa stávajú stále populárnejšie, keď sa človek vyberie na turistiku a kempovanie po horách, lesoch alebo kopcoch.

Ak sledujete rôzne „outdoor“ kontá na instagrame, tak ste si určite všimli to obrovské množstvo fotiek, ktoré priam berú dych.

Tie krásne scenérie, hory, lúky, skaly, vodopády sú veľmi silnou motiváciou na to, aby ste si na vašu ďalšiu zaujímavú túru zobrali so sebou hamaku.

A či už si zoberiete len celtu alebo komplet hamakovú výbavu, môžete si užiť pekný pohľad z nich. Tento kempingový, či turistický mininávod vám poskytne všetko potrebné na to, aby ste sa s vašou hamakou perfektne zavesili  a užili si relax a pohodu v krásnom prírodnom prostredí.

 

 1. Vyberte si správnu hamaku

Dnes už máte na trhu skutočne mimoriadne veľa možností a firiem, ktoré predávajú hamaky na turistiku. Dokonca toto množstvo môže byť až také, že môže človeka otravovať alebo obťažovať.

Veľa z týchto firiem skutočne robí dobré hamaky, avšak my sa chceme vyhnúť práve takým, ktoré používajú lacnejšie materiály, konštrukciu a prešívanie.

Pri výbere tej správnej hamaky si treba všímať niekoľko dôležitých bodov týkajúcich sa kvality. Prvým takýmto bodom je prešívanie: všímajte si, či je dvojité,  trojité, pretože toto práve ovplyvňuje pevnosť, výdrž a tiež bezpečnosť hamaky.

Druhý bodom je záťaž, ktorú dokáže konkrétna hamaka bezpečne uniesť. Tretí bod sa vzťahuje na naše zámery: – ak sa totiž rozhodneme ísť na túru a vieme vopred, že budeme spať v lese, hmotnosť hamaky a príslušenstva sa stáva tiež dôležitým faktorom.

Ľahšie hamaky a kvalitnejšie materiály si vyžadujú samozrejme vyššiu investíciu, no sú zároveň oveľa trvácnejšie a odolnejšie.

Štvrtým bodom, ktorý si treba všímať, sú recenzie ostatných ľudí na internete, ktorí si danú hamaku už sami vyskúšali. Posledným dôležitým bodom, ktorý treba zvážiť, je pomer ceny a kvality hamaky. Napr. sa pýtame, či sú súčasťou balenia aj popruhy na hamaku? Alebo ich treba dokúpiť osobitne?

Vo väčšine prípadov majú hamaky vlastné laná, no tieto nie sú, čo sa týka uchytenia hamaky o strom celkom praktické. Ale hlavne nebývajú voči stromu natoľko priateľské, ako tzv.„tree huggers“ popruhy na strom.

Odporúčané hamaky:

„MARO outdoors“ vám prináša praxou overené značky hamák, ktorými sú „DD Hammocks“ a „Ticket to the moon„. Majú optimálnu váhu, v ponuke ich nájdete ako  ultraľahké a primerane vážiace hamaky.

K nim si môžete dokúpiť popruhy na hamaku a tiež špeciálne karabínky so širokým otvorom, ktoré vám pomôžu zavesiť hamaku skutočne rýchlosťou blesku 🙂. Spojenie vhodných popruhov a týchto karabínok nám pri cestách horami, kopcami alebo lesmi, či pri oddychu na stromoch vo veľmi peknom prostredí už veľakrát vyčarilo výraz spokojnosti na tvári.

Najlepšie na tom je, že celková cena, za ktorú si môžete tieto produkty kúpiť, nezruinuje váš rozpočet, ktorý máte vyčlenený na turistiku. Tiež dôležitým momentom je to, že produkty vám vydržia oveľa dlhšie, ako bežne dostupné „lacnoty“, ktoré sa sem-tam objavujú na trhu.

 

 1. Popruhy na hamaku, ktoré sú priateľské k stromom, robia zavesenie hamaky úplnou hračkou

Ak máte už hamaku, ale vám chýbaju „tree huggers“ popruhy, ich oddelené dokúpenie bude pre vás výbornou investíciou.

Tú si iste budete pochvaľovať hneď potom, ako ich začnete používať.

Zavesenie hamaky, alebo hojdacej siete medzi akýmikoľvek dvoma vhodnými stromami je rýchle a ľahké.

A keďže sú popruhy ploské (šírka  2,5cm) sú zároveň veľmi šetrné ku kôre stromov a sú určite lepšou voľbou ako nejaké laná.

 

 

 1. Nechajte vašu hamaku viac uvoľnenú

Začiatočnícki hamakári hamaku často príliš napínajú, mysliac si pritom, že toto nastavenie bude pre nich viac komfortnejšie.

Avšak zavesenie hamaky, tak, aby viac visela v jej strednej časti spôsobí, že si do nej sadnete oveľa ľahšie a následne sa viete pekne sklopiť do polohy ležmo J.

Tiež je dobré hamaku zavesiť tak, aby ste boli bližšie k zemi. Nižšie visiaca hamaka je lepšia hlavne preto, že dočiahnete na veci, ktoré máte okolo nej položené, a tým pádom sa vyhnete aj vypadnutiu z nej (keby visela príliš vysoko).

Avšak aj tu existuje jednoduché riešenie, keď si nad sebou natiahnete tenké lanko, na ktoré si zavesíte ľahšie veci.

 

 1. Vaša hamaka má šikovné mini vrecko, do ktorého si môžete odložiť malé veci, ktoré chcete mať po ruke

Klasická hamaka je vždy zabalená v malom vrecúšku, z ktorého po rozbalení získate malý, ale užitočný priestor na odloženie niektorých vašich vecí, napr. malej fľašky, baterky, tyčinky, hodiniek a pod.

Aj malé vrecúško vie potešiť, no odporúčame mať ďalšie priestory na odkladanie vecí, tie si potom môžete zavesiť napr. na ušká MARO popruhov, alebo ak budete mať celtu, tak na lanko nad vami.

 

 1. Ležte v hamake diagonálne

Ak ste hamaku zavesili správne, tak budete mať dostatok priestoru na to, aby ste si mohli ľahnúť diagonálne, resp. sa hamaka bude môcť horizontálne natiahnuť do strán (tu je dobré použiť vyššie spomínané rady pre správne zavesenie hamaky).

Skúste 30 stupňový uhol sklonu popruhu ako východiskový bod a upravte napnutie tak, aby ste sa cítili komfortne a pohodlne. Toto vám umožní ležať rovno, zatiaľ čo relaxujete alebo spíte. A v tomto správnom uhle môžete v hamake spať dokonca aj na boku.

 

 1. Použite vo vašej hamake (samonafukovaciu)
  podložku na spanie 

Niekedy aj počas teplejších nocí môže byť hamaka zo spodnej strany chladnejšia, keďže v noci sa v okolí vždy mierne ochladí.

Preto je vhodné pod seba položiť podložku na spanie. Spacie podložky v tvare múmie sú ideálne alebo si možete zvoliť akúkoľvek inú podložku vhodnú pre hamaku (napr. s krídelkami na uchytenie po bokoch).

 

 1. Používajte v hamake teplejší spací vak

Keď ste na túre a rozhodnete sa spať v hamake, teplota vnútri je vyššia vďaka teplote vášho tela.

Keďže je však hamaka otvorená pôsobeniu vetra zvonku, budete veľmi radi, ak sa vyspíte v spacom vaku, ktorý je teplejší alebo si oblečiete teplejšie oblečenie, ak je to potrebné.

Extra tip: Jeden pár merino bavlnených ponožiek sa vždy môže hodiť, ak cítite, že vaše nohy v noci trošku vychladli.

 

 1. Pripnite zospodu hamaky vak („underblanket“) a získate úsporu tepla

Ďalším spôsobom ako pridať viac tepla vašej hamake (v chladnejšom období roka) je, že na ňu zospodu pripevníte spací vak alebo tzv. underblanket.

Veľa turistov a kemperov často používa starý spacák, jednoducho ho zachytia na spodok hamaky zvonku, čím sa udrží vnútri viac tepla.

 

 1. Použite moskytiéru

Ak hamakujete v zime, tak moskytiéru môžete schovať, nebude zrejme potrebná.

Ale počas letných mesiacov by vás mohli na niektorých miestach komáre skutočne priam vycicať za živa.

Preto moskytiéra pre hamaku bude len ďalším skvelým doplnkom a správnou investíciou, keď sú komáre práve na love…

 

 1. Pridajte si k hamake aj celtu

Keď je obloha číra ako vodná hladina, milujeme spať rovno pod hviezdami, no akonáhle sa nebo zatiahne a začnú padať prvé kvapky, zistíme, akým praktickým pomocníkom môže byť celta.

Môžete pritom použiť akúkoľvek jej verziu na trhu alebo investovať cielene do konkrétnej celty, ktorá je napr. ľahšia a zároveň poskytuje dostatok potrebnej ochrany. Zo širokého výberu celt rôznych veľkostí, môžeme zvoliť tú najvhodnejšiu pre nás.